Úvod
Dýchání Ve Vodě - Teorie
Dýchání Ve Vodě - Praxe
Splývání a poloha těla - teorie
Splývání a poloha těla - praxe
Kraulový záběr - teorie
Kraulový záběr - praxe
Kraulové nohy - teorie
Kraulové nohy - praxe
Rotace trupu při kraulu - teorie
Rotace trupu při kraulu - praxe
Celý kraul
Bonus: Základní cvičení pro cit pro vodu (sculling)

Jaké plavecké pomůcky budu potřebovat a kde je koupit?

  • Video v textu
  • Praxe
  • Swimbook
  • Užitečné odkazy

Jakmile vlezete do krámu se sportovním vybavením, prodavači vám nacpou pomůcky úplně na všechno. Pojďme se podívat na ty, který má smysl kupovat a který budeme potřebovat v našem kurzu. Za rozumný peníze nakoupíte všechno v Decathlonu. Případně můžete kouknout na nějaký eshop, pod videem vám dávám pár odkazů, kde mají dobrý výběr.


Brýle, čepička
Plavecký brýle jsou nutný minimum. Neučte se bez nich, za rybníkovou ani chlorovanou vodu vám oči nepoděkujou. Každýmu sedí jiný tvar, takže je dobrý si je vyzkoušet, ale i v obchodě to může být loterie, protože tam si v nich asi nezaplavete. Ale jakmile najdete ty svoje, který padnout jak p*** na hrnec, pak je vždycky po pár letech prostě vyměníte za stejný. Co je důležitý – aby byly jenom na oči, ne potápěčky přes nos, a aby se hezky přisály, když je lehce přitlačíte. Pokud je dáte na oči a necítíte lehký podtlak, tak se může stát, že vám do nich při plavání poteče, že tam máte někde škvírku kolem očních kostí.
Já mám tyhle troje – skořápky, ty jsou nezničitelný, protože nemají silikon, který často zpuchří, ale dost lidem nesedí, tlačí a teče do nich. Pak používám tyhle z decathlonu B-fast 900 asi za 600,-, ty jsou hezky pohodlný, ale jsou spíš na větší obličej, někdy mi zatýká tady u nosu. A pak plavu v závodních Speedech Fastskin Elite Mirror, ty stojí kolem 1500,-, jsou hydrodynamičtější, ale v řádu milisetin za asi hodinu plavání, takže taková investice není nutná Jinak v decathlonu mají i dioptrický plavecký brýle, je to řada Selfit, kdy si koupíte jenom obroučky a pak do nich zvlášť sklíčka s vaší dioptrií, vyjdou komplet asi na 400,-.
Cenově se brýle pohybují od 50,- do 2000,- a rozhodně neplatí, že dražší brýle sedí líp. Určitě je lepší si je vyzkoušet v obchodě než objednat přes internet.
Plavecká čepička je spíš pro delší vlasy, aby nelítaly do pusy jak chaluhy, krátkovlasí plavci jí v podstatě nepotřebují. Existují silikonové – klasika, rozdíl je jen v obrázku na nich; látkové – ty tolik nestahují hlavu, ale mohou zklouzávat; a latexové – to nekupujte, ty šíleně trhaj vlasy. Cenově se pohybují od 100,- do 300,-.

Ploutve
Pozor, pro plavání nepoužíváme dlouhé potapěčské ploutve, ale krátké plavecké. Koupíte je na jakémkoliv eshopu, není potřeba experimentovat, prostě klasické, které vypadají takto. Pokud máte velikost něco mezi, tak klidně berte ty menší, protože vepředu je díra na prsty, kam případně vylezou, ale z velké ploutve, ve které vám bude noha plavat, budete mít akorát puchýře na patách a křeče.
Pro závodní plavce slouží ploutve především k tréninku síly v nohách, protože překonáváte odpor vody a musíte tlačit větší silou. My je budeme používat pro základní plavecké cviky, protože ploutve hodně zlepšují polohu těla ve vodě, takže se vám všechno bude dělat mnohem snáz. Proč myslíte, že to tak je? Je to proto, že díky ploutvím budete rychlejší a rychlost je jedním z parametrů, který vás drží vysoko na hladině. Stejně jako motorový člun – když stojí, je hodně potopený, ale jakmile vyrazí zvedne se a letí po hladině, jako by se vznášel.
Tohle je trochu past – snažte se je odložit kdykoliv je to možné. To, že umíte plavat s ploutvema, pořád neznámená, že umíte plavat. Takže ploutve jsou super, ale já osobně se jim při učení snažím co nejvíc vyhnout, zvlášť když už se naučíte plavat celého kraula.
Plavecké ploutve vyjdou na 600 až 1000 Kč a čím měkčí, ohebnější materiál, tím jsou pro učení lepší. Obvykle měkčí jsou ty levnější.


Deska/piškot
Deska a piškot jsou nadnášecí pomůcky a pro učení kraula je používám velice ráda a často. Vždycky na první hodině přinesu barevné desky a piškoty a klienti se můžou hanbou propadnout, že si připadají jak na lekci pro mimina. Nee, desky a piškoty nejsou pro mimina, jsou to nejčastější pomůcky i mezi závodními plavci, plave se s tím každý trénink.
Nemusíte kupovat obojí, jsou si navzájem zastupitelné, jde o pohodlí. Deska se drží v rukách a používáme jí při tréninku kopání. Naopak piškot nebo se můžete setkat s názvem pullbuoy slouží pro trénink záběru rukama a pro balanční cvičení na polohu těla. No a když máte jen jednu z těchto pomůcek, tak desku můžete strčit i mezi stehna, zatímco piškot můžete držet v rukách a kopat. Pokud se rozhodnete pro jednu z těchto pomůcek, určitě bych kupovala spíš piškot, protože ho budeme potřebovat častěji a díky svému tvaru nevyklouzává a drží dobře mezi stehny.
Deska i piškot se pohybují od 150 do 600 kč a vybírala bych podle toho, jak dobře vám jde teď splývání. Pokud nemáte problém plout na hladině, berte menší velikost, pokud naopak klesáte ke dnu jak kotva, berte větší velikost.


Šnorchl
Šnorchl je relativně nová pomůcka a opět – nechceme potapěčský šnorchl, ale plavecký. Rozdíl je ten, že potapěčský je na straně, zatímco plavecký uprostřed obličeje. Náústek máme v puse, trubka vede středem obličeje a je opřený o čelo.
Na začátku budete mít pravděpodobně velký problém s tím, že vám poteče voda do nosu, protože bez potapěčských brýlí máte odkrytý nos. Plavci už dnes se šnorchlem plavou bez problémů, prostě pod vodou nevdechují nosem. Já s tím mám pořád trochu problém, jsem ještě stará škola a jako děti jsme tyhle šnorchly neměli, takže jsem si na to nikdy nezvykla a do nosu mi občas nateče. Pro tyhle případy existuje takovýhle malý nose klip, je to kolíček na nos. Používá se právě pro plavání se šnorchlem nebo je možné s ním plavat znaka na zádech, aby neteklo do nosu. Nicméně i velká část mých klientů už se se šnorchlem naučila plavat i bez nose klipu, takže je to jen o zvyku.
Šnorchl pořídíte od 350 do 1000 kč, tady v tom dražším nevidím žádnou přidanou hodnotu, a kolíček zhruba za 100 kč.


Packy
Packy jsou výborná silová pomůcka na ruce. Ty tu máme jen pro ukázku, ale používat je v našem kurzu nebudeme, protože na učení se kraula nejsou vůbec potřeba. Jsou skvělé pro sílu v rukách, takže ty si klidně pořiďte, až budete kraulovat tam a zpátky a budete se v tom chtít zrychlit.

Tak a teď máte a víte všechno potřebné pro náš plavecký kurz. Vystačíte si i bez pomůcek, jen to bude trnitější cesta. Jste připravení? Tak jdeme na to.

Tato lekce je jedna z mála, která je přístupná veřejnosti.

Pro stažení SWIMBOOKu prosím mrkněte na lekci před nebo po.

Plavecké brýle:

Brýle v Decathlonu: https://www.decathlon.cz/browse/c0-vsechny-sporty/c1-plavani/c3-plavecke-bryle-do-bazenu/

Dioptrické brýle Decathlon: https://www.decathlon.cz/search?Ntt=selfit

Brýle na eshopu Swimaholic: https://www.swimaholic.cz/bryle/dospele-plavecke-bryle/

Dioptrické brýle Swimaholic: https://www.swimaholic.cz/bryle/dioptricke-plavecke-bryle/

Plavecká čepička:

Čepička na eshopu Swimaholic: https://www.swimaholic.cz/cepice/silikonove-plavecke-cepicky/

Čepička v Decathlonu: https://www.decathlon.cz/browse/c0-vsechny-sporty/c1-plavani/c3-plavecke-cepice-do-bazenu/

Krátké ploutve:

Ploutve v Decathlonu: https://www.decathlon.cz/browse/c0-vsechny-sporty/c1-plavani/c3-ploutve-do-bazenu/

Ploutve na eshopu Swimaholic: https://www.swimaholic.cz/pomucky/plavecke-ploutve/plavecke-treninkove-ploutve/

Deska/piškot:

Deska na eshopu Swimaholic: https://www.swimaholic.cz/pomucky/plavecke-desky/plavecke-desky-pro-dospele/

Univerzální varianta deska/piškot: https://www.swimaholic.cz/plavecky-piskot-borntoswim-pullbuoy-kickboard/ nebo https://www.decathlon.cz/browse/c0-vsechny-sporty/c1-plavani/c3-desky-a-piskoty-na-plavani/

Piškot na eshopu Swimaholic: https://www.swimaholic.cz/pomucky/plavecke-piskoty/plavecke-piskoty-pro-dospele/

Desky a piškoty v Decathlonu: https://www.decathlon.cz/browse/c0-vsechny-sporty/c1-plavani/c3-desky-a-piskoty-na-plavani/

Šnorchl:

Šnorchly Decathlon: https://www.decathlon.cz/browse/c0-vsechny-sporty/c1-plavani/c3-snorchly-na-plavani/

Šnorchly Swimaholic: https://www.swimaholic.cz/pomucky/plavecke-snorchly/dospele-plavecke-snorchly/

  • doporučuji s výdechovým jednosměrným ventilem ve spodní části šnorchlu
Přidat komentář

Zanechat komentář