Úvod
Dýchání Ve Vodě - Teorie
Dýchání Ve Vodě - Praxe
Splývání a poloha těla - teorie
Splývání a poloha těla - praxe
Kraulový záběr - teorie
Kraulový záběr - praxe
Kraulové nohy - teorie
Kraulové nohy - praxe
Rotace trupu při kraulu - teorie
Rotace trupu při kraulu - praxe
Celý kraul
Bonus: Základní cvičení pro cit pro vodu (sculling)

4.1. Jak správně vypadají kraulové nohy?

  • Video v textu
  • Praxe
  • Swimbook

Zkoušeli jste někdy kopat kraulový nohy? Jenom nohy bez rukou? A šlo vám to? 

Pokud ano, tak jste v tý šťastnější půlce a nohy můžou být váš další malý hnací motor při kraulu. Pokud ne, tak si v našem kurzu ukážeme, jak z nich i tak vyždímat co nejvíc, aby to nebyly dvě kotvy, ale dva čluny. Bez motoru.

Je důležitý si uvědomit, že na rozdíl od prsou, kdy špičky směřují od sebe, se při kraulu snažíme směřovat prstama pořád dovnitř. Při prsou jsou špičky ve flexi, při kraulu naopak v extrémní extenzi.

A každýmu je víc přirozená jedna z těchto variant.

Nechci nikoho kategorizovat, ale z praxe mívají větší obtíže s kraulovým kopem fotbalisti nebo ultraběžci, protože mají hodně zpevněný kotníky a tuhý vazy, pro plavání je naopak potřebujeme úplně gumový.

Pak taky může jít kopání hůř těm z vás, kteří plavete celý život prsa a ten prsový kop se tam pořád plete, protože je to už naučený vzorec. Nebo pokud máte stereotyp chůze se špičkama vytočenýma ven, tak to nejspíš taky půjde hůř stočit dovnitř.

Ale nebojte se, naučit se je může úplně každý, jen někomu to půjde hned, někomu jinýmu až po chvilce tréninku 

Kraulový nohy jsou střídavý kopy, který vychází z kyčlí, nikdy nekopeme od kolen. Rozptyl kopu od sebe je zhruba 40 centimetrů od hladiny do hloubky, ne víc, ať si nevytváříme odpor, ale ani to není zběsilý mini třepání. Kope celá skoro natažená noha, kterou v koleni neohýbáme my, ale ohýbá jí jenom odpor vody, protože noha by měla být uvolněná, ne zkoprnělá a propnutá.

Je důležitý, aby kop byl proveden celou nohou a hlavně nártem.

Při kopání nesmíme propichovat dno špičkou, ale snažíme se kopat proti dnu nártem.

Proto chceme mít flexibilní a gumový kotníky, abysme se vůbec do toho správnýho propnutí dostali. Rozhodně ty kotníky nedržíme propnutý křečovitě pořád, do propnutí to vlastně taky ohýbá ten odpor vody, když kopeme celou nohou směrem ke dnu. Celý kop vypadá jako ploutev, je to švih, jako bičem, jako byste sklepávali mravence.

Abyste pochopili důležitost těch kotníků, zkuste si tipnout jak rychle ukope profi plavec 50m správnýma kraulovýma nohama – jenom nohama bez rukou – a jak rychle by profi plavec ukopal 50m s ohnutýma špičkama dolů.

Správnou technikou kopu se na druhou stranu 50m bazénu dostane zhruba za 40 sekund i rychleji. Se špičkama dolů se tam nedostane nikdy, protože bude couvat  Abyste necouvali, špičky musí vždycky směřovat spíš dovnitř a být spíš propnutý, ale uvolněný.

Tato lekce je jedna z mála, která je přístupná veřejnosti.

Pro stažení SWIMBOOKu prosím mrkněte na lekci před nebo po.

Přidat komentář

Zanechat komentář