Úvod
Dýchání Ve Vodě - Teorie
Dýchání Ve Vodě - Praxe
Splývání a poloha těla - teorie
Splývání a poloha těla - praxe
Kraulový záběr - teorie
Kraulový záběr - praxe
Kraulové nohy - teorie
Kraulové nohy - praxe
Rotace trupu při kraulu - teorie
Rotace trupu při kraulu - praxe
Celý kraul
Bonus: Základní cvičení pro cit pro vodu (sculling)

1.6. Proč mi teče při dýchání do nosu?

  • Video v textu
  • Praxe
  • Swimbook

Teče vám při dýchání do nosu?
Bojuje s tím dost začínajících plavců a většinou dělá problém hladina, tam totiž nejčastěji teče do nosu. Kdybysme uměli nos zavřít nějakýma klapkama, tak bysme ho při otočení obličeje jednoduše zavřeli, ale to bohužel nejde.
Takže teď pro někoho možná překvapení – ale pokud mám obličej nad vodou, tak do nosu neteče, pokud mám obličej dolů ke dnu, tak do nosu taky neteče.
Tak kdy se to děje? Zkoušeli jste ten okamžik někdy vnímat?
Je to ta hladina – když jdu obličejem zhora dolů nebo zdola nahoru, tak procházím hladinou a v ten moment pokud nevydechuju nosem, tak mi tam nateče.
Tak co s tím?
Aby tam neteklo, musíte v ten moment, kdy procházíte hladinou, vydechnout nosem, profouknout, prosmrknout tu hladinu nosem. Podívejme se na to.
Protože když jdou bubliny ven, nemůžou jít dovnitř.
No a pokud nejste schopní identifikovat, jestli vám tam teče cestou dolů nebo cestou nahoru, trénujte profukování hladiny oběma směry – i dolů i nahoru.
Zkusme si to teď spolu 5x v rytmu kraula.
Jestli tohle nepomůže a do nosu vám teče úplně v jiný moment než když procházíte hladinou, pravděpodobně máte v nějaký fázi při kraulu reflexní vcucnutí, vdechnutí, nadechnutí nosem. Asi o tom ani nevíte, ale někde se to děje. Zkuste identifikovat kdy se to děje a vědomě řídit ten výdech pod vodou tak, aby byl nepřerušovaný. Nesmíte to vydechování pod vodou rozkouskovat. Tedy můžete, já to dělám, ale nejdřív se musíte zbavit tohohle vcucnutí.
Může se to dít i nad vodou, když vynoříte obličej, po kterém stéká spousta vody a vy jí reflexně vdechnete nosem. To se nesmí stát, jinak to pálí až v mozku, náš nos je prostě pro nádech při plavání zakázaný My už totiž víme, že nad vodou se nadechujeme vždycky jen a pouze pusou.
Takže ještě jednou – jindy, než při procházení hladiny nebo při reflexním vcucnutí do nosu téct nemůže. Najděte svůj problém a zastavte to.

Tato lekce je jedna z mála, která je přístupná veřejnosti.

Pro stažení SWIMBOOKu prosím mrkněte na lekci před nebo po.

Přidat komentář

Zanechat komentář