Úvod
Dýchání Ve Vodě - Teorie
Dýchání Ve Vodě - Praxe
Splývání a poloha těla - teorie
Splývání a poloha těla - praxe
Kraulový záběr - teorie
Kraulový záběr - praxe
Kraulové nohy - teorie
Kraulové nohy - praxe
Rotace trupu při kraulu - teorie
Rotace trupu při kraulu - praxe
Celý kraul
Bonus: Základní cvičení pro cit pro vodu (sculling)

3.1. Jak vypadá kraulový záběr jednou rukou?

  • Video v textu
  • Praxe
  • Swimbook

Na kolik záběrů si myslíte, že závodní profi plavec přeplave 50m bazén kraulem? A na kolik záběrů udělá na padesátce kraulař dospělý hobby plavec? Počet záběrů na bazén je vedle času nejčastěji skloňovaná jednotka, můžeme podle toho říct o kolik metrů nás každý záběr posunul vpřed. U závodních plavců to bývá o 2 metry na každou ruku, u začátečníků i míň než 1 metr. Ti z vás, kteří mají v hlavě kalkulačku jako já, si už spočítali, že profi počet je kolem 25ti záběrů na 50 metrů, nejčastější začátečnický počet je mezi 40ti až 70ti záběry na bazén. Zkuste si někdy záběry spočítat, až budete plavat svýho perfektního kraula.
A čím to je, že je tam takový rozdíl? Každá kapitola, kterou si projdeme v našem kurzu má vliv na počet záběrů, ale nejvíc to pravděpodobně ovlivňují dvě věci: poloha těla, tedy to jako moc hrnete před sebou vodu, a to, co děláte rukou pod vodou. A teď vůbec nemám na mysli sílu, protože i hubená malá plavkyně umí udělat míň záběrů na bazén než osvalený chlap.
Co nás při plavání posouvá dopředu? No hlavně ruce, možná trochu nohy, ale nic jinýho. Jakmile přestane být dýchání peklo, tak začnete řešit rychlost, začne vás zajímat, proč ta ženská ve vedlejší dráze plave rychleji. Proto si pojďme ukázat, jak by to mělo vypadat správně, aby nás to posunulo co nejefektivněji.
Záběr si představte jako velikánský ovál. Začíná z natažený ruky, loket zafixujeme u hladiny a předloktí klesá dolů a tahem přes pokrčenou ruku pokračuje dál až dozadu ke stehnu opět do natažený. Přenos nad vodou jde zase od stehna z natažený přes pokrčenou s loktem směřujícím ke stropu opět do natažený.
Takže ještě jednou. Začínáme z natažený až vytažený ruky, pak začíná přitahovací fáze, kdy se snažíme nastavit co největší plochu tý horní končetiny proti směru plavání, pak to přejde do odtlačovací fáze záběru, která je hodně důležitá a hodně žene vpřed, ale často bývá plavcema bez závodní minulosti úplně vypouštěná, což je chyba. A pak musíme stejným způsobem ruku vrátit zase nad hladinou zpátky, tedy z natažený přes pokrčenou s loktem ke stropu až do natažený. Celý to vypadá jako ovál.
Když začínáte s kraulem, úplně klidně můžete strávit X prvních hodin nácvikem kraulových záběrů jenom jednou rukou. Na celýho kraula se pravděpodobně dostanete až po několika trénincích, možná po pěti, možná po deseti, možná později, ale to je normální, nemějte strach, nejdřív je prostě potřeba postavit základy. Všechno se systematicky naučíte v praktický části, ale abyste měli představu, jak to vypadá, podívejte se jednotlivý kroky, jak byste mohli postupovat:
– Začněte plaváním pár metrů jednou kraulovou rukou bez dechu, máte dech zadržený v sobě a hlava směřuje ke dnu. Důraz je tyhle místa:
– na plný rozsah záběru, aby se ruka vytáhla do dálky vepředu i vzadu;
– na rotaci trupem, když jsou ruce natažený vepředu, tak jsme na břiše a když zabíráme, tak otáčíme celým trupem do strany;
– na polohu hlavy, s každým záběrem se sice otáčí ramena, boky a chodidla, ale hlava se ani nehne a pořád se dívá dolů pod sebe;
– na silný záběr pod vodou, abychom se někam posunuli, je potřeba do celý ruky zatlačit, jako bysme tlačili obří balvan až dozadu ke stehnu.
– Dalším krokem je přidání nádechu, takže opět plaveme pár metrů jednou kraulovou rukou, ale s každým záběrem provedeme nádech. Důraz je na tyhle místa:
– Stejně jako předtím na plný rozsah záběru, aby se ruka vytáhla do dálky vepředu i vzadu;
– Na otáčení hlavy s každým záběrem, abychom vydechli, když jsou ruce natažený u sebe, a nadechli se, když ruka dokončí záběr u stehna.
– Jak na to, jsme si už řekli v kapitole o dýchání.
– Až bude dýchání při plavání jednou rukou v pohodě, začneme zkoušet pár metrů oběma rukama, zatím bez dechu. Důraz je na tyhle místa:
– na správný načasování výměny se sice dostaneme v další lekci, ale ukážeme si to hned, jakmile plaveme oběma rukama, důraz je na to, abysme se vepředu na každý ruce dokázali kousek svýzt, aby se ruce netočily jak vrtulník, ale vepředu se je snažíme vytahovat do dálky;
– pak taky dbáme na rotaci trupu, aby se tělo s každým záběrem přehouplo na druhý bok;
– a stejně jako předtím myslíme na polohu hlavy, s každým záběrem se sice otáčí ramena, boky a chodidla, ale hlava se ani nehne a pořád se dívá dolů pod sebe.
– Jakmile pochopíme načasování výměny kraulových paží, můžeme se do tohoto rytmu zkusit nadechnout.

Tato lekce je jedna z mála, která je přístupná veřejnosti.

Pro stažení SWIMBOOKu prosím mrkněte na lekci před nebo po.

Post a comment

Leave a Comment