Splývání, taky vám to zní jako nějaký cvičení pro plavání mimin?
Mně trochu jo, ale hned po komfortním dýchání bych to zařadila jako nejdůležitější dovednost, díky který nebude plavání peklo, ale pohoda.
Co si myslíte, že vám nejvíc ovlivní to, jak moc se při plavání nadřete? No poloha těla ve vodě. Každý centimetr, o který máte tělo zbytečně hluboko, znamená, že dřete. Že hrnete svoje tělo vodou jako ledoborec.
Představte si, že máte ujít 50 metrů rychlou chůzí. Pohoda. A teď si představte, že máte ujít 50 metrů rychlou chůzí po krk ve vodě v hloubce 1,5 metru. Jak se vám půjde? Asi dost špatně, protože budete s každým krokem překonávat odpor jako blázen.
Závodní plavci, kteří mají obvykle dokonalou polohu těla, kloužou po hladině jako hozená žabka. V rámci tréninku jsme občas používali ve vodě malý padáky, který jsme táhli za sebou pro zvětšení odporu. Byly to padáčky o velikosti asi 30x30cm, což je rozhodně menší plocha, než bývá šířka ramen a někdy hloubka pupku dospělého chlapa, a i přesto nám s těmihle padáčky klesla rychlost na sto metrů kraulem z 1min 10sek na 1min 30sek, to je o víc než 25%!
Pokud teď plavete rychlostí 2min na sto metrů kraulem, tak jen zlepšením polohy těla ve vodě byste mohli plavat 1min 30 sekund. Zadarmo. Bez špetky námahy, bez tréninku síly a vytrvalosti. Jen tam líp ležet.
Troufám si tvrdit, že začínající plavci, ale i pokročilejší triatlonisti mají polohu těla až o 50 centimentrů hloubš než závodní plavec. To znamená, že se prodírají vodou po pás ponoření. Jak lehce se jim asi plave? Asi nic moc.
Samozřejmě se naučíte „nějak“ plavat v jakýkoliv hloubce. Nicméně pokud nezlepšíte tréninkem polohu těla, pak vás ani dokonalý záběr, ani dokonalý kop, ani dokonalý dýchání, ani ultraskvělá vytrvalost nespasí.
Nácvik splývání nebolí, nepředřete se u něj a to, co se naučíte, už nezapomenete – pomůže vám naskočit, i když byste měli několikaměsíční nebo několikaletý výpadek.
Je to nejlepší poměr cena x výkon.
Tato lekce je jedna z mála, která je přístupná veřejnosti.
Pro stažení SWIMBOOKu prosím mrkněte na lekci před nebo po.
Sabino, tahle kapitola mi otevřela oči, já totiž neuměl splývat! Snažím se to teď trénovat často a kraul se o dost zlepšil. Díky!
Při cvičení pomalý skluz a kop jsem se ve vodě motal jak mrož, ale nakonec jsem na to přišel. Zatím to dělám s kolíčkem na nose, je to problém? Bez něj mi teče do nosu 🙁
Petře gratuluju, super práce! 🙂
Cvičení pomalý skluz a kop je výzva pro všechny, ale je to nutný zlo, který se stane ohromným pomocníkem. Začít s kolíčkem je dobrý nápad, ale doporučuji ho brzy odložit a naučit se to bez něj. Voda teče do nosu, když procházíš hladinou – většinou, když se točíš nahoru, tak zkus v ten okamžik zafunět nosem a hned vystrčit bradu nahoru ke stropu (ne oči, ale bradu). Věřím, že to půjde!